Gdzie zaczyna się sztuka?

www.dream-craft.pl

gdzie_zaczyna_sie_sztuka.jpg

Chyba każdy z nas się zgodzi, że fotografia jest pełnoprawną dziedziną sztuki. Czy jednak każde wykonane zdjęcie można nazwać artystycznym? Tutaj już zaczynają się pewne problemy.

W dzisiejszych czasach zdjęcia robi prawie każdy, a w większość z nas wykorzystuje do tego swój telefon komórkowy. Czy więc wszyscy jesteśmy artystami? Zdaje się, że nie, chociaż z pewnością ktoś mógłby się z tym twierdzeniem nie zgodzić i miałby trochę racji.

Trudno jest właściwie zdefiniować sztukę i artystę. Czy dziecko, które bierze do ręki pędzel i maluje laurkę dla mamy, tworzy sztukę? Większość z nas powiedziałaby, że nie, ale przecież można by znaleźć uznanych artystów, których prace przypominają właśnie dziecięce rysunki (na przykład Nikifor). oprawa obrazów również może odzwierciedlać klimat danego dzieła. 

Z fotografią są podobne dylematy. Zapewne większość z nas zgodziłaby się z tym, że prawdziwy artysta fotograf musi reprezentować pewien poziom umiejętności – musi być po prostu dobry w tym, co robi.

Poza tym, liczy się chyba również świadomość. Dzieła sztuki raczej nie powstają przypadkiem, ale są owocem realizacji określonego pomysłu artystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *